„Przyroda wydaje się obojętna wobec kryteriów dobra i zła. Ale nieraz udziela pocieszeń, które są niby ręka położona na rozpalonym czole. Po każdej zimie przywodzi znowu wiosnę, wytryska dla utrudzonych stóp wędrowca rzewnymi strumieniami, rodzi owoce, w które można zanurzyć wargi, pachnie trawą i rosą, (…) otula nas, ogarnia nas jakby opiekuńczym ramieniem.” (Półmrok ludzkiego świata Z. Kubiak)

Niewątpliwie ramieniem swym Przyroda otuli nas w Pradolinie Toruńsko-Eberswaldzkiej, gdzie rozpościera się urokliwy Park Narodowy „Ujście Warty”. Niespokojny duch znajdzie tam ukojenie pośród rozległych łąk, pastwisk czy też cienistych zarośli wierzbowych. A zanim Warta ukołysze do snu, niezliczonej ilości ptaki zaserwują spektakl, który na długo pozostanie w pamięci.

Zamknij teraz oczy i wyobraź sobie najbardziej dzikie i niedostępne bagna, róg obfitości rzadkich gatunków ptaków i zwierząt. Tak właśnie Polder Północny Parku Narodowego „Ujście Warty” wyglądał ponad trzy wieki temu. Jednak melioracja położyła temu kres. Mijały lata i Człowiek w końcu zrozumiał, że „bagna są dobre”! Zapragnął przywrócić im dawną świetność i sprawić, by na nowo stały się siedliskiem różnorodnych gatunków roślin higrofilnych oraz zwierząt, rajem dla gatunków zagrożonych. By znów retencjonowały wodę i stabilizowały klimat, by i ludziom żyło się lepiej.

I uczynił Człowiek to, czego pragnął, a nasi Goście z Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu, postanowili to uwiecznić. Na zlecenie Stowarzyszenia „Ptaki Polskie” powstała produkcja filmowa pt. „Bagna są dobre!”. Opowiada ona o projekcie przywracania wody na Polderze Północnym. W ramach tego projektu blisko pięć tysięcy hektarów łąk przywracanych jest środowisku i ludziom.

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu edukacyjnego  XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego oraz Grand Prix Ecology w konkursie filmów polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych FilmAT.

Na koniec pozwólcie, że przedstawimy Wam śmiałków, którzy tworząc tą produkcję poświęcili pięć lat życia.
Tomasz Ogrodowczyk – można by rzec, iż przyszedł na świat z aparatem oraz kamerą w dłoniach. Bowiem od ponad trzydziestu lat fotografuje i opisuje Przyrodę, dokumentując ją na taśmie filmowej. Ponadto, nagrywa jej odgłosy. Sięgając po uchwycone przez Tomasza dźwięki, posłuchamy nie tylko koncertu paskówek, żab wodnych i rzekotek, ale dowiemy się także jak brzmi puszcza zimą. I już nigdy więcej nie pomylimy strydulacji pasikonika zielonego ze strydulacją łatczyna brodawnika. Tomasz jest zdobywcą wielu nagród oraz wyróżnień w konkursach fotograficznych i filmowych. Jest także autorem płyt z nagraniami przyrody: „Jaki to ptak”, „Tajemnice puszczy”, „Harmonia natury” czy „Zielone struny” oraz pomysłodawcą i twórcą wznowienia książek Włodzimierza Puchalskiego. Ze zrekonstruowanymi cyfrowo zdjęciami i opowiadaniami w formie słuchowisk ukazały się: „Bezkrwawe łowy”, „Wyspa kormoranów”, „Wśród trzcin i wód”, „W krainie łabędzia”. Natomiast książka „Werki Włodzimierza Puchalskiego”, z niepublikowanymi dotąd zdjęciami tego autora, stanowi podsumowanie tej serii. Fotografie Tomasz można było podziwiać w ramach licznych wystaw oraz podczas spotkań i pokazów autorskich.

Michał Ogrodowczyk – jego życie kręci się wokół Przyrody oraz filmu. Podobnie jak Tomasz, z ogromną pasją tworzy produkcje filmowe o tematyce przyrodniczo-leśnej w Leśnym Studiu Filmowym Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu. Jest montażystą i współautorem zdjęć do takich filmów jak: "Rok w puszczy", "Spisane z natury", czy też "Bieszczadzka Kolejka Leśna - podróż sentymentalna". Co więcej, reżyserował i współreżyserował: "Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Kozienicka", ”Bory chrobotkowe – przyrodnicza osobliwość Polski”, "Bezpieczny las”, ”Obce rośliny w lasach”, ”Magia sosnowego boru”, ”Dęby w Polsce”, ''Trufle w Polsce” oraz ”Lasy bagienne”. Fotografia przyrodnicza urzekła go ponad dwadzieścia lat temu. Zamiłowanie do niej dzieli wraz z innymi w Okręgu Łódzkim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Swoje prace prezentował na kilku wspólnych wystawach. Produkcje Michała były wielokrotnie nagradzane zarówno w konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami filmu ''Bagna są dobre!". Mamy nadzieję, że i Ty poczujesz na sobie moc bagien!