"Zatrzymaj się czasem. Zatrzymaj się i pozwól, żeby ogarnęło cię uczucie cudowności. (…) Posłuchaj przez kwadrans ciszy, usłysz ją. Posłuchaj ciszy!" (Koniec jest moim początkiem T. Terzani)

"A ja patrzę w bursztynowe oko czubatki. Sprawdzam, że łozówka ma faktycznie wyjątkowo miękkie pióra, a sosnówka pachnie żywicą. Nigdzie nie będę bliżej ptaków." (Dwanaście srok za ogon S. Łubieński)

"A wiecie wy, dzieci,
O czem ptaszek śpiewa,
Kiedy wiosną leci
Między nasze drzewa? " ( O czem ptaszek śpiewa M. Konopnicka)

„Księga natury pisana jest w matematycznym języku” Galileusz

"Życie bez książki jest jak stół bez nóg." (Poezja drożeje Teatrzyk Zielona Gęś K.I.
Gałczyński)

„O pióro! Tyś mi żaglem anielskiego skrzydła
I czarodziejską zdrojów Mojżeszowych laską…” (Pióro C.K. Norwid)

"A ty, boćku stary,
Piórek masz do pary;
Żaby je liczyły w błocie,
Naliczyły cztery krocie." (Bocian M. Konopnicka)

„Jeżeli jestem sam w lesie, nie może mnie spotkać żadna podłość, nie mogę usłyszeć kłamstwa ani świstu bata.” (Lapidarium R. Kapuściński)

„To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu. Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że ktoś bzyka, a jedyny powód bzykania, jaki znam, to ten, że się jest pszczołą.” (Kubuś Puchatek A.A. Milne)

„Stara Matka Natura jest artystą, który pracuje dla samej radości tworzenia, a nie z chęci pokazania się. Dziś lasy świerkowe są symfonią zieleni i szarości tak subtelnej, że trudno powiedzieć, gdzie jeden odcień przechodzi w drugi. Szary pień, zielone konary, szarozielony mech nad białą, pociętą czarnymi cieniami
powierzchnią ziemi. A jednocześnie ta stara czarodziejka nie znosi monotonii. Lubi tu i ówdzie umieścić barwną plamę.” (Błękitny zamek L.M. Montgomery)