„To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu. Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że ktoś bzyka, a jedyny powód bzykania, jaki znam, to ten, że się jest pszczołą.” (Kubuś Puchatek A.A. Milne)

Pszczoła nie jest naszemu Prelegentowi ani obca ani obojętna. Można by rzec, iż Przyroda maczała w tym palce. Bowiem zachwyt nad nią, nakierował jego ścieżkę zawodową na pszczelarstwo, któremu to poświęcił się bez reszty. Oprócz pszczelarstwa jest jednak coś jeszcze. Będąc zagorzałym obserwatorem Przyrody, z czasem postanowił ją uwieczniać. Każdą wolną chwilę spędzał na łonie Natury, przemierzając okoliczne knieje. Początkowo przygoda z fotografią stała się niejako humanistyczną odskocznię od ściśle technicznych studiów na Politechnice Poznańskiej, by wkrótce przerodzić się w
niczym niepohamowaną pasję. Jego ulubionym tematem były zwierzęta, ale nie stronił też od krajobrazów, zwłaszcza podczas zachodzącego słońca. Potem przyszła kolej na ptaki, a wśród nich jego ukochane żurawie. Nie mogło także zabraknąć bohaterów makro fotografii, pod postacią wiosennych kwiatów. Nasz Prelegent dąży do tego, by zdjęcie przyrodnicze zawierało opowieść, scenę
bądź też ciekawy kadr z życia zwierząt. Wtedy to, jak sam mówi, na dłużej przykuje uwagę odbiorcy. Przygotowując się do zdjęć nie tylko rozpoznaje teren, próbując wczuć się w rytm danego miejsca, ale i buduje czatownie, rozpoznaje tropy zwierząt, poszukuje pod dziuplami sowich wypluwek, zagląda i wącha lisie oraz borsucze nory. Niemal wszystkie fotografie wykonuje na terenie gminy Dopiewo i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Bywa, że wyrusza na plenery fotograficzne w różne zakątki naszego kraju. Swoje prace prezentował podczas licznych wystaw organizowanych przez Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody. We współpracy z Urzędem Gminy w Dopiewie powstała jego autorska wystawa przedstawiającą gminę Dopiewo oraz jej walory przyrodnicze. Organizował także pomniejsze wystawy z okazji Święta Drzewa. Jego zdjęcie o tytule „Leśne oko” zyskało uznanie w oczach Jury, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „Inne zwierzęta”, w Konkursie na Fotografa Roku ZPFP OW 2016. Co więcej, od grudnia 2015 roku regularnie publikuje swoje fotografie na Facebook’u , na profilu „Dzika Strona Gminy Dopiewo”.
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie z Michałem Bartkowiakiem, członkiem ZPFP OW. Przybliży nam on gminę, którą tak bardzo ukochał. A póki co, poznajmy tych, których spotkał podczas swych foto-przyrodniczych wędrówek.