"A ty, boćku stary,
Piórek masz do pary;
Żaby je liczyły w błocie,
Naliczyły cztery krocie." (Bocian M. Konopnicka)

 Można rzec, iż nasz Prelegent, podobnie jak owa żaba, zna ilość piór bocianich, a o życiu bocianim mógłby opowiadać godzinami, a raczej "wpisami". J Jest bowiem autorem przyrodniczego bloga „Dbaj o bociany".

Dnia pewnego, stojąc w ulewnym deszczu, na skraju podmokłej łąki, postanowił dzielić się z innymi nie tylko sprawami bocianimi, ale i wszystkim tym, co dzieje się wokół gniazda bocianiego. Zatem, uchylając rąbka swej wrażliwej duszy, z ogromną pasją przybliża świat Flory i Fauny. Dzięki blogowym wpisom mamy okazję spojrzeć w oczy myszarki, wzbić się w przestworza ze szczygłami, makolągwami, rzepołuchami i czeczotkami, rozszyfrować geometrię błota, powłóczyć się po kserotermach, skryć się  w szczelinie wraz ciołkiem matowym, posłuchać żabiego koncertu, przystanąć na chwilę tuż obok norki pingwina magellańskiego czy też zanurzyć się jesiennej mgle.

Wolne chwile spędza na fotografowaniu. Jak sam o sobie mówi, lubi świt i świat, który widzi szerzej niż panoramicznie. Bywa, iż spogląda na niego przez dziurkę skrzyneczki camera obscura. Szarość dnia codziennego przełamuje wędrówkami pośród czyżni, otoczony śpiewem mazurków. Uwielbia wsłuchiwać się w odgłos skrzydeł łabędzi niemych. Co więcej, chętnie zagrałby jezioro w „Jeziorze Łabędzim" Czajkowskiego. :)

Czując ciągły niedosyt obcowania z Naturą, poświęca się badaniu ptaków oraz czynnej ochronie Przyrody. Swym doświadczeniem dzieli się poprzez artykuły naukowe, popularnonaukowe oraz książki. Jest autorem i współautorem licznych projektów z zakresu ochrony gatunków i siedlisk. Poszukuje rozwiązań łączących rozwój wsi z poszanowaniem wartości przyrodniczych. Działaniami na rzecz ochrony Przyrody potrafi zarazić skazanych, rolników, urzędników, energetyków, strażaków oraz wszystkich tych, którym Natura nie jest obojętna. Będąc uczestnikiem wypraw antarktycznych „Selma Expedition”, posmakował Ziemi Ognistej oraz Georgii Południowej. Na co dzień jest związany z Fundacją Przyrodniczą "pro Natura". Znajdziemy go także wśród członków Ashoki, Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych. Zarządza społecznymi rezerwatami Przyrody i Centrum Przyrodniczym im. Przemysława Czajkowskiego w Dolinie Łachy.

Jego prace można było podziwiać podczas licznych wystaw fotograficznych, między innymi: „Horyzontalnie", „Czarna Owca. Skazani na ochronę przyrody", „Lizbona obscura", „Światło na końcu Świata". Jest autorem cyklu asamblaży „Ptaki z Duszą”, wystawianych w Drohobyczu, będących ilustracjami do „Sklepów cynamonowych" Schulza”.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Koniecznym, przyrodnikiem i ornitologiem! Krzysztof nie tylko zaznajomi Cię z bocianim ABC, ale i zabierze Cię w niezwykłą podróż po świecie dzikiej Przyrody. :)