„Woda jest biała, gdy jest wzburzona. Niebieska, gdy jest spokojna. Czerwona, gdy zachodzi słońce, i czarna o północy. I przejrzysta, gdy spada. (…) Woda jest przejrzysta i zmywa wszystkie kolory oraz wypłukuje wszystkie obrazy.” (Prawo Mojżesza A. Harmon)

O kolorach wody, jej magii, o cudownym świecie jaki kryje w swoich głębinach, nasz Prelegent mógłby opowiadać godzinami. A jeśli ma do czynienia z lodowatą wodą bieguna północnego czy też południowego, to opowieści te stają się niczym niezmąconą rozkoszą. Bowiem wodę kocha namiętną miłością. Co więcej, woda go otaczająca nie zmywa barw, nie niszczy obrazów. Wręcz przeciwnie. Dzięki tej wodzie powstają zapierające dech w piersiach fotografie.

Jego miłość do Natury przerodziła się nie tylko w wielką fascynację nurkowaniem, ale i dała początek nowej ścieżce życia jaką jest fotografia podwodna. Owa ścieżka rzuciła go prosto w objęcia odległych i najmniej przyjaznych wód Ziemi. Niestraszne mu zimno i surowe warunki anekumeny. Intymne relacje z fotografowanym tematem każdorazowo owocują uwiecznianiem wyjątkowych momentów, jak choćby bliskich spotkań z krokodylem bądź samicą lamparta morskiego. Do fotografowanych zwierząt podchodzi z szacunkiem, a one odwdzięczają mu się przyjazną współpracą. Jednak nie tylko stworzenia wodne stają się bohaterami jego fotografii. Uwagę przykuwa także piękno podwodnych rzek oraz dziewicze tchnienie Przyrody obydwu biegunów.

Na swoim koncie posiada liczne wyprawy fotograficzne, między innymi Elysium – Shackleton’s Antarctic Visual Epic. I choć specjalizuje się w fotografii podwodnej to swoich sił próbuje także jako kompozytor, autor tekstów, producent klipów muzycznych oraz projektów multimedialnych. Swoją przygodą z Antarktydą i Arktyką opisał w książce „AntArktyka. Podwodne zauroczenie” (2014). Na stałe współpracuje z Magazynem Przyrodniczym Salamandra. Jest autorem artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej, publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace ukazywały się w wielu prestiżowych magazynach, między innymi w Magazyn National Geographic, Miesięcznik Fotograficzny Foto, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver. Ponadto, jego fotografie nagradzano w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, European Wildlife Photographer of the Year oraz Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic.

Jeśli nie lękasz się antarktycznego chłodu, to z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Stróżyńskim, pomysłodawcą i szefem przedsięwzięcia „Trzy Sztuki w Antarktyce”. Odkryje on przed nami fotograficzne efekty tej wyprawy. A zerkając na zdjęcia Bartosza, już teraz możecie poczuć powiew mroźnego polarnego powietrza.